• adent
  • GABINET DENTYSTYCZNY
  • STOMATOLOG

Nowości

Dlaczego higiena jamy ustnej w trakcie ciąży jest taka ważna?

 

Ciąża jest bardzo ekscytującym i pełnym obowiązków okresem w życiu kobiety. W ciele każdej kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian w całym ciele i jama ustna wcale nie jest wyjątkiem. Właściwa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna u kobiet ciężarnych ponieważ w czasie ciąży wzrasta poziom hormonów, które mogą nasilić występowanie chorób jamy ustnej.

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości u kobiet ciężarnych jest tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł, które najczęściej występuje w pierwszym trymestrze i objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, bolesnością i krwawieniem dziąseł.

Należy pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej nie dotyczy tylko matki, ale może również mieć wpływ na płód. Według najnowszych badań zaawansowane choroby dziąseł mogą być przyczyną niepomyślnego zakończenia ciąży jak poród przedwczesny czy niska masa urodzeniowa noworodków.

pregnancyChcąc zachować zdrową jamę ustną w trakcie ciąży należy: Regularnie

  • odwiedzać stomatologa w celu przeprowadzenia przeglądów zachowawczych i usunięcia złogów nazębnych.
  • Szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2-3 minuty, pamiętając o właściwej technice szczotkowania.
  • Nitkować zęby raz dziennie. Bardzo ważna jest właściwa technika nitkowania. Nie należy podrażniać brodawek dziąsłowych – jeżeli w trakcie nitkowania dziąsła krwawią świadczy to o niewłaściwej technice nitkowania, która może doprowadzić do zaawansowania chorób dziąseł
  • Płukać jamę ustną płynem do płukania
  • Szczotkować język w celu usunięcia bakterii
  • Przestrzegać zbalansowanej diety

 

Żucie gumy bez cukru

Dlaczego należy żuć gumę bez cukru?

Badania potwierdziły, że żucie gumy uspokaja i pomaga skupić się na bieżących czynnościach.

chewing gumAutorytet medyczny, prof. Hollingworth, stwierdził, że żucie prowadzi do ogólnego nawet rozluźnienia i odprężenia mięśni, czyli redukuje stres. Zresztą już w czasie II wojny światowej armia amerykańska otrzymywała duże ilości gumy do żucia. Miała ona właśnie rozładować napięcie. Poza tym guma do żucia ma jeszcze wiele innych zalet. Oprócz odświeżenia oddechu, zaspokaja głód, co jest szczególnie ważne dla osób odchudzających się.

W oparciu o liczne badania przeprowadzonymi na całym świecie, zaproponowano, że w ostatnich latach do roli dodatkowego środka higienicznego dołączono gumę do żucia zawierającą zamiast cukru środki ograniczające przyrost płytki bakteryjnej. Głównymi składnikami takich gum do żucia są substytuty cukru, ksylitol lub sorbitol. Wykazują one jednocześnie pewne działanie antybakteryjne.

 

W badaniach przeprowadzonych w krajach skandynawskich z użyciem gumy do żucia zawierającej ksylitol oraz małe ilości sorbitolu na małej grupie dzieci szkolnych wykazały w 82% redukcję próchnicy. Dzieciom tym podawano gumę do żucia 4 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Podobne badania przeprowadzone w innych krajach przyniosły redukcję próchnicy w granicach 37-79%. Działanie przeciw próchnicowe gum do żucia bez cukru polega również na pobudzeniu wydzielanie większej ilości śliny, zawierającej wyższe stężenie jonów wodorowęglanowych, ważnego czynnika powodującego podwyższenie pH śliny oraz zwiększony przepływ śliny w jamie ustnej, która powoduje wypłukiwanie resztek pokarmowych.

 

bubble-gumJaką gumę do żucia można stosować? 

Gumę do żucia zawierającą ksylitol lub sorbitol można stosować po posiłkach, w sytuacji gdy nie ma możliwości szczotkowania zębów, lub chociażby przepłukania jamy ustnej wodą. Higieniczne żucie gumy powinno trwać nie dłużej niż 5-10 minut, aby nie powodować wytworzenia nawyku, który może okazać się niekorzystny dla funkcjonowania układu narządu żucia (uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, przerost mięśni żwaczowych). 

Należy również pamiętać, że żucie gumy nie może, w żadnym wypadku, zastępować szczotkowania zębów rano i wieczorem. Jest to jedynie dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę jamy ustnej. Korzystny wpływ na redukcję próchnicy oraz pobudzenie wydzielania śliny sprawiają, że stosowanie gumy do żucia bez cukru powinno być stosowane u pacjentów z zaburzeniami wydzielania śliny na skutek chorób ślinianek i po radioterapii. U tych pacjentów żucie powoduje stymulację ślinianek, poprawiając tym samym stopień wilgotności w jamie ustnej.

© 2017 Adent. Designed By web-domino.com